Co to jest welcomepack, co można w nim znaleźć i czy da się to zjeść?

Welcomepack to, innymi słowy pakiet startowy – jest to materiał wręczany uczestnikowi podczas inicjacji programu. Ma „reklamować” program lojalnościowy, zachęcić do udziału w nim oraz zapoznać z zasadami.

 

Co to jest welcomepack?

Welcomepack pełni funkcję perswazyjną. Ma nakłonić uczestnika do aktywnego udziału w programie, przedstawić rozliczne korzyści, roztoczyć wizję atrakcyjnych nagród, przy okazji wyjaśniając zasady i mechanikę programu lojalnościowego. Czy istnieją programy lojalnościowe, w których nie wręcza się welcomepacka? Oczywiście – jest ich sporo, szczególnie tam, gdzie zaproszenie do programu ma jedynie postać elektroniczną. Rozwiązanie takie ma jednak szereg wad i utrudnia wdrożenie programu.

Dlaczego welcomepack „musi być”?

Oprócz budowania wizerunku programu motywacyjnego jako „fajnegowelcomepack pełni także funkcje praktyczne. Jest nośnikiem szeregu informacji i materiałów, które uczestnikowi jesteśmy zobowiązani wręczyć. Może zawierać między innymi:

  • pismo przewodnie z zaproszeniem
  • wyciąg z regulaminu
  • zasady programu i prezentację nagród
  • kartę prepaid (jeżeli przewidujemy taką formę nagradzania)
  • login do strony internetowej
  • formularze do wypełnienia i fizycznego odesłania

Wbrew pozorom, przekazanie tych informacji drogą elektroniczną (email lub sms) nie jest takie proste, gdyż wymaga zgody uczestnika programu lojalnościowego na taką formę korespondencji (rolę tę pełni formularz, który należy wypełnić i przekazać organizatorowi). Innymi słowy, musielibyśmy przekazać najpierw formularz, poczekać na jego zwrot i dopiero wtedy wysyłać materiały w elektronicznej postaci. Nie da się także uniknąć przekazania w fizycznej postaci karty prepaid. Biorąc pod uwagę, że programy b2b mają ograniczoną liczbę odbiorców, koszt nie jest wysoki, a budżet pozwala na wykorzystanie atrakcyjnych wizualnie technik poligraficznych.

Jak zrobić jeszcze lepiej?

Produkcja pakietu startowego jest nieodzowna, a koszty nie rzutują istotnie na budżet programu. Częstą praktyką jest dokładanie do opakowania jakiegoś gadżetu (określanego jako welcomegift), którego zadaniem jest spowodowanie, że nasz program lojalnościowy będzie postrzegany jako bardziej atrakcyjny. Idealny gadżet to taki, który będzie funkcjonował w przestrzeni zawodowej uczestnika oraz będzie przypominał mu o korzyściach płynących z udziału w programie b2b.

Oto kilka przykładów takiego welcomegiftu:

– Program „Formotion” dla marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Welcomepack w kształcie kartonika zawierającego kawę w jutowym worku, płytę z muzyką brazylijską i przewodnik po Brazylii – miał za zadanie koncentrować uwagę uczestnika na nagrodzie głównej – atrakcyjnej wycieczce.

VW FORMOTION PUDELKO CD KSIAZKA KAWA

– Program „Trzymaj z TUI”dla marki TUI. Welcomepack zawierał pendrive w kształcie kluczyka do samochodu, nawiązując w ten sposób do nagrody rozdawanej w ramach loterii wspierającej program.TUI WIZ

– Program „Service Pro”. Welcomepack zawierał podkładkę na myszkę w dżinsowej kieszeni, nawiązując w ten sposób do hasła „Serwis i części na każdą kieszeń”

 

VW SERVICEPRO MYSZY2

– Program ”GoYork”. Welcomepack w kształcie walizki – zawierał między innymi folder w kształcie rozkładanej mapy. Nawiązywał do wycieczek stanowiących ważną część katalogu nagród.

YORK ULOTKA 2 — kopia

Czy można to zjeść?

Wszystko zależny od kreatywności agencji reklamowej. Na pewno można wypić, na przykład wręczając uczestnikowi butelkę dobrego wina lub szampana. W ten sposób subtelnie podkreślamy rocznicę działalności firmy lub po prostu sugerujemy „wspólne świętowanie sukcesów” wynikających z udziału w programie. Czy warto dawać własne produkty w celu degustacji? Biorąc pod uwagę, że programy b2b kierowane są do partnerów handlujących naszym towarem, rozsądnie jest założyć, że to żadna atrakcja dla uczestnika i że miał on już okazję zapoznać się z naszymi produktami.

Podsumowanie tekstu:

  • welcomepack jest najprostszym rozwiązaniem aby dopilnować formalności przy inauguracji programu
  • program B2B będzie bardziej skuteczny jeśli przygotujesz atrakcyjny welcomepack
  • dołożenie gadżetu będzie sprzyjać, ale nie jest konieczne